Bosiek srebrna, brąz drużyny pań

KS Pilica. Opublikowano w W mediach

Tomaszowski Informator Tygodniowy Numer: 11 (1441) z 16 marca 2018 r.

Łyżwiarstwo szybkie – juniorzy ścigali się w Ameryce

Na olimpijskim torze w Salt Lake City odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Startowała w nich kilkuosobowa ekipa z Polski, w której było pięcioro przedstawicieli Pilicy Tomaszów. Karolina Bosiek zdobyła srebrny medal w biegu masowym oraz brąz z Karoliną Gąsecką i Natalią Jabrzyk w sprincie drużynowym.

Zdjęcie tomaszowskich łyżwiarek, które przez Internet obiegło świat. Stoją (od lewej): Karolina Gąsecka, Karolina Bosiek i Natalia Jabrzyk

Zdjęcie tomaszowskich łyżwiarek, które przez Internet obiegło świat.
Stoją (od lewej): Karolina Gąsecka, Karolina Bosiek i Natalia Jabrzyk

Z Polaków najlepiej prezentowała się Bosiek. Najmłodsza polska olimpijka z Pjongczangu, wróciła z USA z dwoma medalami. Drugiego dnia zawodów reprezentacja Polski, którą tworzyły zawodniczki Pilicy: Bosiek, Gąsecka i Jabrzyk, w biegu drużynowym zajęła trzecie miejsce, czasem 3.08,72 ustanawiając rekord Polski juniorek. Dziewczyny o 6 sekund poprawiłystary rekord (3.14,57). Wygrały Holenderki, bijąc rekord świata juniorek 3.02,72. W niedzielę 18-letnia Bosiek została wicemistrzynią świata w biegu masowym. Uległa jedynie Kanadyjce Beatrice Lamarche. Zawody rozpoczęły się w piątek biegami na 500 m. Niespodziankę sprawiła Gąsecka, czasem 40,39 bijąc rekord życiowy.Wystarczyło to jej jednak do uplasowania si ę tylko na 21 pozycji. 29 miejsce zajęła Jabrzyk 40,77. Wbiegu na 1500 m dobrze wypadła Bosiek. Wprawdzie zajęła piąte miejsce, ale czasem 1.58,54 ustanowiła rekord Polski juniorek. Gąsecka była 19 z czasem 2.03,33, a Jabrzyk zajęła 22 miejsce z życiówką 2.03,36. Rewelacyjnie pobiegła Holenderka Joy Beune, ustanawiając rekord świata juniorek 1.54,21.W biegu na 500 m chłopców dwaj tomaszowianie pobili rekordy życiowe. Damian Żurek był dziesiąty 35,53, a Jaku b Pi otrowski trzydziesty piąty 37,26. Na 1500 m zawodnikom Pilicy nie poszło tak dobrze i zajęli miejsca: 36. Piotrowski 1.50,73, 48. Żurek 1.55,47. W sobotę też było nieźle, choć zaczęło się kiepsko. Na 1000 m Jabrzyk zajęła 21 miejsce z życiówką 1.19,18.Na swój rekord pojechała też Gąsecka z czasem 1.19,55, ale za start bez opaski została zdyskwalifikowana. L epiej tomaszowianki wypadły na 3000 m. Bosiek otarła się o podium, ale czas 4.10,31 wystarczył do zajęcia czwartego miejsca. Gąsecka była piętnasta 4.20,71, a Jabrzyk dziewiętnasta z życiówką 4.21,74. Holenderka Beune ustanowiła kolejny rekord świata 3.59,47. Jabrzyk wynikiem 165,103 pkt ustanowiła rekord Polski juniorek w wieloboju małym (500, 1000, 1500 i 3000 m). W rywalizacji panów na 1000 m Piotrowski pobił życiówkę 1,12,39 i zajął 33 miejsce. Tuż za nim uplasował się  Żurek 1.12,54. Jeszcze lepiej Piotrowski spisał się w biegu na 5 km. Zajął osiemnaste miejsce, ale z rekordem Polski juniorów 6.45,65. Dało mu to szesnaste miejsce w wieloboju 150,951 pkt. Niedzielne zmagania rozpoczęły wyścigi masowe, a zawody zakończyły biegi drużynowe. Obie nasze reprezentacje ustanowiły rekordy Polski juniorów. Dziewczyny w składzie: Bosiek,Gąsecka i Jabrzyk, poprawiły wynik sprzed tygodnia z Pucharu Świata, ale czas 3.08,08 wystarczył do zajęcia tylkoszóstego miejsca. Juniorzy: Piotrowski, Żurek i Świątek (Stegny Warszawa) z czasem 3.59,14 zajęli 10 miejsce.