Ola w Pucharze Świata - Łyżwiarstwo szybkie po tomaszowsku

KS Pilica. Opublikowano w W mediach

Tomaszowski Informator Tygodniowy Numer: 3 (1278) z 23 stycznia 2015 r.

Reprezentacja Polski w weekend startowała w zawodach Pucharu Świata Juniorów we włoskim
Collalbo. Liderką naszej ekipy jest Aleksandra Kapruziak z Pilicy Tomaszów, która kolejny raz
stała na podium.

Ola Kapruziak w Pucharze Świata - Łyżwiarstwo szybkie. Udany weekend dla tomaszowskich panczenistów

Młode reprezentantki IUKS Dziewiątka (od lewej): Iga Kapruziak, Aleksandra Gąsecka i Aleksandra Bosiek.

W polskiej kadrze juniorskiej jest czworo łyżwiarzy z Tomaszowa. Kapruziak we Włoszech zajęła trzecie miejsce w biegu na 1000 m z czasem 1.23,83. Do pierwszej na tym dystansie Melissy Wijfje z Holandii straciła tylko 0,05 sekundy. Na tym dystansie 13 była Karolina Bosiek, a 29 Karolina Gąsecka. O medal Kapruziak otarła się w biegu 1500 metrów. Zajęła czwarte miejsce z czasem 2.06,75. Bosiek tym razem była dwunasta, a Gąsecka 23. Wsprincie na 500 m Ola zajęła ósme miejsce (41.06), a 21 była Gąsecka (42.61). Na 3000 m Kapruziak też była ósma (4.36,48), a tuż za nią uplasowała się Bosiek (4.36,98). Gąsecka była szesnasta (4.44,00). Bosiek wystartowała jeszcze w biegu masowym, w którym zajęła 23 miejsce. Czwartym tomaszowianinem reprezentującym Polskę w Collalbo był junior młodszy Mateusz Owczarek. Na 1500 m zajął 29 pozycję, a 27 był na 3 km. Ponadto start w biegu masowym ukończył na 21 miejscu. Najważniejszą imprezą juniorską w tym sezonie będą mistrzostwa świata, które rozegrane zostaną w Warszawie od 20 do 22 lutego przyszłego roku.

Iga Kapruziak zwycięża

W weekend w Zakopanem odbyły się trzecie w tym sezonie zawody Pucharu Polski w łyżwiarstwie szybkim. Tomaszowskie panczenistki wypadły bardzo dobrze, a panowie spisali się nieco gorzej. Najlepiej zaprezentowała się Iga Kapruziak, która wygrała bieg na 1000 metrów (1.32,35), wyprzedzając koleżankę klubową Natalię Kowalską (1.38,00). W swym drugim starcie na 500 metrów Iga była druga (45,18). Za nią uplasowały się kolejne trzy zawodniczki Dziewiątki: 3. Natalia Jabrzyk (45,70), 4. Kowalska (45,72 PB), 5. Izabela Tejchman (46,80). Dziesiąta była Katarzyna Ulkowska z Pilicy (47,28). Na 1500 m wystartowały tylko dwie tomaszowianki. Czwarta była Jabrzyk (2.26,86), a szósta Ulkowska (2.31,66). Z mężczyzn najlepiej spisał się Damian Żurek, na 500 m bijąc rekord życiowy czasem 38,73, który dał mu czwarte miejsce. Dwunasty był Mateusz Aftyka (41,10), 19. Jakub Piotrowski (42,24 PB), 20. Wiktor Grzybek (42,26 PB), 25. Bartłomiej Ostałowski (43,19). W biegu na 1000 m Żurek był szósty (1.22,06), Aftyka dziewiąty (1.23,99), Grzybek trzynasty (1.29,38), a Ostałowski czternasty (1.31,37). W biegach drużynowych startowali tylko tomaszowianie. Ekipa Dziewiątki w składzie: Jabrzyk, Kowalska i Kapruziak, w samotnym starcie uzyskała czas 4.01,79. Rywalizację chłopców wygrała Dziewiątka (Grzybek, Piotrowski, Żurek) 4.46,16 przed Pilicą (Ostałowski, Aftyka, Dymkowski) 4.49,19.

Cieślak zupełnie dobrze

Roland Cieślak z Pilicy, który jest w kadrze Polski, w zakopiańskich zawodach wystartował samotnie na 5 km. Tomaszowianin uzyskał czas 6.52,90.
***
Równolegle w Zakopanem odbyły się Ogólnopolskie Zawody Klasyfikacyjne. Mieliśmy tylko czworo reprezentantów. Olga Kaczmarek z Pilicy dwukrotnie była druga. Na 500 m uzyskała 48,14, a na 1500 m 2.38,39, bijąc przy tym życiówkę. Karolina Świnoga z Dziewiątki dwukrotnie ustanowiła rekord życiowy. Na 1500 m była trzecia z czasem 1.44,58, a na 500 m szósta (49.65). Jakub Dymkowski z Dziewiątki na dystansie 1500 m zajął trzecie miejsce (2,24,65), a na 500 m był szósty (44,54 PB). Filip Kowalski z Pilicy na 1500 m był szósty (2.36,05 PB), a na 500 czternasty (48,42 PB).

Seniorzy w Zakopanem, młodzicy w Sanoku

W sobotę i niedzielę w Zakopanem rozegrane zostaną mistrzostwa Polski w wieloboju sprinterskim, w których mają wystartować nasze juniorki. W Sanoku w tym samym czasie odbędą się mistrzostwa Polski młodzików „Srebrna łyżwa”. Liczymy na medale naszych panczenistów.