Ola Kapruziak druga w Pucharze Świata - Łyżwiarstwo szybkie po tomaszowsku

Tomaszowski Informator Tygodniowy Numer: 51/52 (1274/1275) z 19 grudnia 2014 r.

Ola Kapruziak druga
w Pucharze Świata

Tomaszowianie zakwalifikowani do reprezentacji Polski

Dziewięcioosobowa reprezentacja Polski w weekend startowała w zawodach Pucharu Świata Juniorów w Mińsku. Najlepiej z Polek spisała się Aleksandra Kapruziak z Pilicy Tomaszów, która przebojem wdarła się na podium. Kapruziak w stolicy Białorusi błyszczała. Na 1000 m zdobyła srebrny medal z czasem 1.21,05, a do tego dołożyła brązowy krążek w sprinterskim biegu drużynowym. Łyżwiarka Pilicy była ponadto czwarta na 3000 m. W tym biegu pobiła rekord życiowy (4.23,91) i uzyskała limit na mistrzostwa Europy. Czwarta była też na 1500 m (2.05,55). Na 500 m zajęła siódme miejsce, ale czasem 40,57 ustanowiła życiówkę. Bardzo dobrze w zawodach pucharowych zaprezentowały się młodziutkie uczennice Gimnazjum nr 6. Zawodniczki IUKS Dziewiątka są jeszcze młodziczkami, a rywalizowały z juniorkami. Karolina Bosiek czasem 4.29,09 ustanowiła rekord Polski młodziczek na 3000 m, który dał jej w biegu piąte miejsce. Tomaszowianka ustanowiła też życiówki na 500 m (41,88), 1000 m (1.23,67) i 1500 m (2.08,44). Karolina zajęła jeszcze szóste miejsce w biegu masowym. Kolejną rekordzistką Polski młodziczek została Karolina Gąsecka. Czas 2.07,29 dał jej w Mińsku 16 miejsce na 1500 m. Na 3 km tomaszowianka uplasowała się siódmej pozycji z czasem 4.29,60. Karolina ponadto ustanowiłażyciówkę na 500 m (41,62). Piątym tomaszowianinem reprezentującym Polskę w Mińsku był junior młodszy Mateusz Owczarek. Zawodnik Pilicy we wszystkich startach bił rekordy życiowe. Na 1500 m uzyskał wspaniały wynik 1.56,24, dzięki któremu uzyskał limit na mistrzostwa świata juniorów. Wbiegu na 3 kmzajął 12miejsce z czasem 4.06,24, a na 1000 m miał czas 1.16,44. Najważniejszą imprezą juniorską w tym sezonie będą mistrzostwa świata, które rozegrane zostaną w Warszawie od 20 do 22 lutego przyszłego roku.

Puchar Świata
Udanie startują Polacy w zawodach Pucharu Świata.Wostatnich, w holenderskim Heerenveen, podopieczni trenera kadry narodowej Wiesława Kmiecika znów brylowali. Jan Szymański wygrał bieg na dystansie 1500 po raz drugi z rzędu. Konrad Niedźwiedzki był szósty, a mistrz olimpijski Zbigniew Bródka ósmy. Roland Cieślak z Pilicy rywalizował w grupie B, w której zajął 12 miejsce. W elicie natomiast Roland wystartował w biegumasowym, w którym zajął 19 lokatę.
***
Wniedzielę w Zakopanem odbyły się zawody kontrolne z udziałem młodych łyżwiarzy z Tomaszowa. Damian Żurek czasem 39,13 ustanowił rekord życiowy na 500 m. Iga Kapruziak na 1000 m uzyskała najlepszy wynik sezonu 1.30,81, a na 3000 m miała czas 5.01,66. Inne starty naszych panczenistów: Jakub Piotrowski
1000 m (1.26,42) i 3000 m (4.49,80), Filip Kowalski życiówki na 500 m (51,03) i 3000 m (5.25,76).