Historia łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim

Opublikowano w Historia łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim

1967 Twórcą łyżwiarstwa jako dyscypliny sportowej w Tomaszowie Maz. jest mgr Bogdan Drozdowski, który zachęcał swoich wychowankach w Szkole Podstawowej nr 11 do różnych dyscyplin sportu, w tym i łyżwiarstwa szybkiego na łyżwach najpierw krótkich, a potem panczenach.
Pierwszy tor łyżwiarski, służący do treningów łyżwiarzy utworzył na boisku przyszkolnym, wykorzystując sprzyjające warunki atmosferyczne na przełomie lat 1965/66. Entuzjazm wychowawcy udzielił się młodzieży, która po krótkich treningach, już w lutym 1966 r. wygrała spartakiadę okręgową. Młodzież jeździ na łyżwach krótkich ale pojawia się na mapie łyżwiarskiej kraju i odnosi sukcesy. Pierwsze znane nazwiska to Tejchmanówna, R. Szufladowicz i Mękarski.
Zainteresowanie młodzieży przerasta możliwości szkoły i latem 1967 r. KS PILICA organizuje w oparciu o Szkołę Podstawową nr 11 sekcję łyżwiarstwa szybkiego, a mgr B. Drozdowski zostaje również instruktorem klubowym.
W Centralnej Spartakiadzie Młodzieży zwycięża przyszła uczestniczka Olimpiady Stanisława Pietruszczak - na 500 m, 1000 m i w wieloboju, Maria Abratkiewicz zajmuje trzecie miejsce na 1000 m i w wieloboju, R. Szufladowicz - pierwsze miejsce na 500 m, 1500 m i w wieloboju a Tadeusz Matuszewski - drugie miejsce na 1500 m. Podobne wyniki odnoszą, już w barwach PILICY, w roku 1968.

1968 Sezon 1968/1969 odbywa się przy pełnym udziale łyżwiarek i łyżwiarzy PILICY we wszystkich znaczących imprezach krajowych. Gwiazdą sezonu juniorek stała się Stanisława Pietruszczak, która awansuje do kadry narodowej a pod koniec roku do kadry olimpijskiej, zdobywa też pierwsze klasy sportowe.
Stanisława Pietruszczak wygrywa między innymi:
- Puchar Tatr" w Zakopanym (I m. - 500 m, III m. - 1000 m, IV m. - wielobój) - Mistrzostwa Polski juniorów: I m. - 500 m (50,4 sek.), II m. - 1000 m (1:45,9 sek.), II m - wielobój
- Mistrzostwa Polski CRZZ w Augustowie: II m - wielobój
- Zawody kadry w Zakopanym: I m. - 500 m, 1500 m - rekord życiowy 2:46,7 s - Rekordowy bieg na 500 m w Berlinie - 48,2 sek.
Regułą są też częste zwycięstwa zespołowe dziewcząt, które walczą w składzie: S. Pietruszczak, M. Abratkiewicz, E. Gałczyńska i B. Janowska.
Łyżwiarze szybcy klubu zdobywają: jedną pierwszą klasę sportową, pięć drugich ~ i 20 klas trzecich.
Zarząd Klubu podejmuje historyczną decyzję o budowie naturalnie mrożonego ,~ toru łyżwiarskiego na terenach nad Pilicą, przy ul. Strzeleckiej, korzystając ze :~ wsparcia finansowego Zarządu Głównego Związków Zawodowych Chemików, :, Zakładu i Miasta.
S. Pietruszczak zostaje drugą sportsmenką Ziemi Łódzkiej za rok 1969.

1970 Benefis S. Pietruszczak na mistrzostwach Polski juniorów w Zakopanym: ; - 500 m - I miejsce - 47,5 sek. (rekord Polski juniorek)
- 1000 m - I miejsce, 1500 m - I miejsce, wielobój - I miejsce.
Wśród juniorek pojawia się nowy talent - E. Sękówna; gładko wygrywa ona mistrzostwa okręgu. Młodzicy plasują się drużynowo na II miejscu w okręgu.
Wśród łyżwiarzy czołówkę stanowią: Andrzej Twardowski, Tadeusz Matuszewski, Andrzej Ogórek, Jan Jóźwik i Mirosław Ołownia. Zaplecze stanowią:
Grzegorz Składowski, Andrzej Lasek, Krzysztof Mękarski, Tadeusz Brauer, Henryk Elas, Marian Marczewski, Czesław Woźniak i Sławomir Biernacki.
Na początku nowego sezonu 1970/1971 S. Pietruszczak ustanawia nowy rekord Polski juniorek na 500 m - 47,3 sek. i zajmuje III miejsce w silnej konkurencji zawodów w Berlinie. Trener S. Pietruszczak - Bogdan Drozdowski zostaje nagrodzony srebrną odznaką ŁOZŁS.

1971 Mistrzostwa okręgu młodzików i juniorów w Zduńskiej Woli w dniach 17 - 18 stycznia wygrywają dziewczęta PILICY startując z: S. Pietruszczak, B. Janowską, E. Sęk, B. Gałczyńską i A. Kowalską. Wśród młodzików wyróżnia się Czesław Jargiłło, wygrywając 500 m, 1000 m i wielobój, a juniorzy zajmują zespołowo I miejsce.
Mistrzostwa Polski juniorów odbywają się w Augustowie na lodowisku na jeziorze i z powodu cienkiego lodu zabezpieczają je ratownicy wodni. W klasyfikacji klubowej I miejsce zajmuje SNPTT Zakopane, II miejsce - PILICA. Wygrywają w swoich grupach: S. Pietruszczak, B. Gałczyńska - II m. oraz J. Jóźwik - w wieloboju.
Do użytku zostaje oddany pierwszy w Tomaszowie Maz. tor lodowy naturalnie zamrażany.

Powiększ
Tor lodowy w Tomaszowie Maz.

1972 Sezon rozpoczyna się 8 stycznia rekordem Polski Stanisławy Pietruszczak na 500 m seniorek wynikiem 45,2 sek. i jej rekordem życiowym na 1000 m - 1:37,2 sek.
Mistrzostwa okręgu zaczynają się odbywać na nowym obiekcie , w Tomaszowie, a zawodnicy PILICY zajęli wszystkie I miejsca.
Dalsze postępy czyni J. Jóźwik i R. Szufladowicz osiągając: - J. Józwik - 500 m . 43,6 sek. - I kl. sportową, a R. Szufladowicz 1500 m - 2:23,5 sek. - I kl. sportową. Sezon obfituje w liczne starty w całej Polsce zarówno dziewcząt jak i chłopców.
. Sezon 1971/1972 w Tomaszowie, oraz następny są krótsze, gdyż łagodne zimy nie pozwalają na utrzymanie lodu dłuższy czas. Kosztowne wyjazdy na tory sztucznie , mrożone i inne naturalne były ograniczane ze względu na brak pieniędzy. Dlatego też wyniki sezonu 1972/ 1973 były słabsze.

Powiększ
Juniorki w czasie treningu na torze lodowym w Tomaszowie Maz.

1974 Konkurentką S. Pietruszczak jest na arenie krajowej E. Rysiówna, która zaczyna wygrywać imprezy krajowe. Mistrzostwa Polski seniorek - S. Pietruszczak - 500 m II m., 1500 m - III m, wielobój - II m.
S. Pietruszczak startuje równieź za granicą - Mistrzostwa Europy w sprintach w Medeo (ZSRR) i Mistrzostwa Świata w Góteborgu - zajmując 9 i 8 miejsce w wielobojach.

1975 Na zawodach w Davos bieg na 500 m wygrywa Sheila Young z USA, a Stanisława Pietruszczak jest druga. Łyżwiarka PILICY zdobywa uznanie i Klasę Międzynarodową oraz awansuje do kadry olimpijskiej na Olimpiadę 1976 w Innsbrucku. Znany w kraju Jan Jóźwik zmienia barwy klubowe i przechodzi do SNPTT w Zakopanym. Sekcja liczy 150 członków.

1976
S. Pietruszczak rozpoczyna sezon olimpijski 1976 od tytułów MP na: 500 m - 45,52 sek., III m. na 1000 m i IV m. na 1500 m.
Warunki atmosferyczne ograniczają ilość startów. Trenuje jednak duża, 150 osobowa grupa młodzieży, marząca o karierze S. Pietruszczak.
Start na Olimpiadzie w Innsbrucku przynosi naszej olimpijce szóste miejsce na 500 m i zapewne nieco rozczarowań, jednak przy ogólnym braku sukcesów w sportach zimowych był to wynik widoczny. W życiu rodzinnym Pani Stanisława zmienia stan cywilny i nazwisko na Pietruszczak-Wąchała. A nowy sezon jesienią rozpoczyna od ustanowienia rekordu Polski na 500 m - 42,3 sek. w Medeo, na torze w wysokich górach koło Ałma-Aty.

Powiększ
Powiększ
Reprezentantka Polski na Igrzyska Olimpijskie
w 1976 r. w Innsbrucku
Stanisława Pietruszczak - Wąchała

1977 W tym roku S. Pietruszczak-Wąchała, w połowie lutego w Zakopanym, zdobyła wicemistrzostwo Polski w sprintach za E. Rysówną, walczy z E. Ryś w Pucharze Tatr zajmując I m. na 500 m i startuje za granicą, wygrywając wielobój sprinters w Budapeszcie i mistrzostwo KDL na 500 i 1000 m. Kończy również studia w A.W. w Warszawie i rozpoczyna pracę w Szkole Podstawowej nr II, do której sama wcześniej uczęszczała i gdzie zaczęła uprawiać łyżwiarstwo. Kończy również boga karierę zawodniczą w kraju i za granicą. W plebiscycie „Głosu Robotniczego" na najlepszego sportowca 1976 zajmuje II miejsce, w województwie piotrkowskim.
Nowa generacja łyżwiarzy zmienia tych, którzy rozpoczynali wraz z nowopowstałą sekcją. Do mistrzostw Polski awansowało 10 łyżwiarzy: Mara Szymański, Zbigniew Lenarczyk, Sławomir Milczarek, Andrzej Józwik, Jarosła Knap, Krzysztof Janik, Daniel Szymczyk, Ryszard Pruszkowski oraz dwóch seniorów Czesław Jargiłło i Romuald Szufladowicz.
Talentem błysnął Marek Szymański, zdobywając tytuł Mistrza Polski młodzików oraz dobry wynik na 5000 m uzyskał C. Jargiłło, który zajął piąte miejsce. Wynik młodzików - trzecie miejsce w punktacji klubów - świadczyły o dobrej pracy z młodzieżą, która zawsze jest warunkiem ciągłości sukcesów.

1978 Jest to rok sukcesów Marka Szymańskiego, który dużo startuje i wygrywa: Puch Nowego Targu, Srebrną Łyżwę, Puchar ferii zimowych. Ustanawia też rekordy okręl na 500 i 1000 m. Poza Markiem Szymańskim prawidłowo rozwija się talent Andrze Józwika. Ponadto widoczni są: Zbigniew Lenarczyk, Mirosław Więckiel i Jarosla Pawlik, Sławomir Milczarek, Daniel Szymczyk i Leszek Przywara. Wśród dziewcząt wyróżniają się Anna Mordaka i Grażyna Łysakowska oraz Maria Knap.

1979 Druga połowa lat siedemdziesiątych nie obfitowała już w takie sukcesy ja wcześniejszy okres. Znacznie zmniejszyła się liczba członków sekcji, a szczególnie dziewcząt. Po kilku sezonach, w których ciepłe zimy ograniczyły lub wręcz uniemożliwiły treningi na lodzie, nastąpił w sekcji zastój i mimo wciąż liczny talentów, szczególnie wśród chłopców, brak było spektakularnych sukcesów. Nik też sekcje łyżwiarstwa w innych ośrodkach Polski centralnej tak, że sekcja PILI( traci również konkurentów w okręgu. Ta sytuacja pozwala łyżwiarzom Tomaszowa wygrać wszystkie konkurencje mistrzostw okręgu, ale w Mistrzostwach Polski w Elblągu drużyna PILICY zajmuje dopiero 7 pozycję, a w Mistrzostwach Polski w Augustowie - 4 miejsce.
Działacze łyżwiarscy Tomaszowa nie opuszczają jednak rąk, powo? w Tomaszowie Okręgowy Związek Łyżwiarstwa Szybkiego w prezesem Edwarc Sawińskim i zastępcami: Mieczysławem Pietruszczakiem i Edwardem Kacperezykiem. Analizują oni przyczyny kryzysu oraz szukają środków zaradczych. Idea sztucznie mrożonego toru staje się coraz bardziej realna w Tomaszowie dzięki odwadze ówczesnego kierownictwa ZWCH „Wistom" z mgr Janem Bednarkiem i Włodzimierzem Chmielewskim na czele, poparciu ministerstwa sportu i władz województwa piotrkowskiego i miejskich Tomaszowa, a szczególnie osób Władysława Wałacha i Lucjana Bryszewskiego. Ludzie ci, wraz z sekcją i wiec niespokojnym duchem trenera Bogdana Drozdowskiego doprowadzają do rozpoczęcia budowy tego obiektu.

Powiększ
Twórca łyżwiarskiego Tomaszowa Mazowieckiego mgr Bogdan Drozdowski

1979 - 1984 Pod skrzydłami wielokrotnego laureata plebiscytu na najlepszego tn miasta i województwa piotrkowskiego mgr B. Drozdowskiego wyrośli k~ mistrzowie Polski juniorów a następnie seniorów, członkowie kadry naxoc i olimpijskiej: Marek Szymański, Andrzej Józwik i Marek Łakomski, Czesław Jargiłło, Jarosław Pawlik, Sławomir Łobuziński, Mariusz i Wojciech Rakowscy i Beata Brylska.
Łyżwiarstwo staje się czołową sekcją klubu i województwa i dostarcza punktów w rankingach oraz tytułów i medali od kategorii młodzików, poprzez juniorów do seniorów.

Powiększ
Jan Józwik -
Olimpijczyk Lake Placid 1980

Z braku własnej bazy najczęściej korzystano z toru na Stegnach w Warszawie, co wiązało się z kosztami i wyrzeczeniami sportowców. Mobilizowało też odpowiedzialnych za budowę toru do szybkiego zakończenia prac.
Oddanie toru do użytku w dniu 17.01.1984 r. ożywia wszystkich. Jest to nowość, ciągnąca młodzież jak magnes. Rośnie liczba szkoleniowców i szkolonych. Zaczyna się prawidłowa praca szkoleniowa; nabór i selekcja młodzieży do sekcji. Zaczynają się odbywać na naszym torze takie zawody jak finały Centralnej Spartakiady Młodzieży, Mistrzostwa i Puchary Polski, ale również „Puchar Tatr".

Powiększ
Wielokrotny rekordzista i Mistrz Polski Andrzej Józwik

1985/1986 W sezonie tym senior Piotr Diduch zajął w mistrzostwach Polski 6 miejsce. Wśród juniorów młodszych w XIII OSM zaczyna się dominacja łyżwiarzy pokolenia tomaszowskiego sztucznego toru. Talent Jaromira Radkego jest wysokiej próby zdobywa on 4 złote medale i 1 brązowy, a Grzegorz Miazek - 1 srebrny medal. W rankingu PZŁS po sezonie pierwsze miejsce zajął J. Radke, drugie - Piotr Milewicz, a G. Miazek był czwarty.

Powiększ
 Marek Łakomski
- rekordzista Polski
na 10.000 m. z 1985 r.
- obecnie trener klubowy

1986/87 Mistrzostwa Polski w wieloboju seniorów przynoszą: II m. - Andrzejowi Józwikowi, IV m. - Markowi Łakomskiemu i V m. - Piotrowi Diduchowi. Mistrzostwo Polski na dystansach dają 2 srebrne medale A. Józwikowi - 5000 m i 10000 m, P. Diduchowi - III m. na 1500 m i IV m. na 5000 m oraz M. Łakomskiemu - IV m. na 10000 m.
Mistrzostwa Polski juniorów są benefisem J. Radkego - 3 złote medale i 1 brązowy. Startując w tym samym roku na Mistrzostwach Świata juniorów J. Radke weryfikuje swoją międzynarodową pozycję, zdobywając brązowy medal na 5000 m i IV miejsce na 3000 m.

Powiększ
Zakopane 1986 r. Pierwszy złoty medal Jaromira Radke, II miejsce Piotr Milewicz, IV miejsce Grzegorz Miazek

1987-1988 Mistrzostwa Polski seniorów w wieloboju znów są popisem A. Józwika, a M. Łakomski jest szósty. Na dystansach Mistrzostw Polski A. Józwik zdobywa złoty medal na 10000 m i trzy srebrne medale na 5000, 1500 i 500 m. „Po piętach" depcze dotychczasowemu mistrzowi seniorów Jaromir Radke (10000 m - piąte miejsce, 5000 m - brązowy medal i 500 m brązowy medal). M. Łakomski jest również wysoko: 10000 m - trzeci, a na 5000 m i 500 m - tez czwarty. Jaromir Radke w swojej kategorii jest poza zasięgiem rywali - 5 złotych medali MP i rekord Polski na 5000 m, który to dystans staje się jego specjalnością. Młody Paweł Abratkiewicz zdobywa 2 srebrne medale.
PILICA triumfuje na torach lodowych w kategorii mężczyzn, zajmując I miejsce w rankingu PZŁS, słabiej wygląda praca w sekcji kobiet - XI miejsce. Łącznie jednak łyżwiarze i łyżwiarki PILICY są na trzeciej pozycji w Kraju.
Szkoleniem młodzieży zajmują się: Bogdan Drozdowski, Jolanta i Wiesław ~'~ Kmiecikowie, Krzysztof Janik, Janusz Pieniążek, Bogumiła Jędrzejczyk, Jan Galiński i po zakończeniu startów, Marek Łakomski.
W kierownictwie sekcji łyżwiarskiej działają w różnych okresach: Henryk Petrus, Tomasz Ołownia i Hieronim Małek. Członkowie klubu zaczynają też mieć swoje przedstawicielstwo w PZŁS, gdzie PILICĘ reprezentuje Władysław Wałach i Jan Śnioszek.
Przy istniejącym torze łyżwiarskim mankamentem jest brak zaplecza z prawdziwego zdarzenia. Mimo to łyżwiarze PILICY rozpoczynają drogę do pierwszego miejsca w kraju.

Powiększ
III maraton łyżwiarski
im. W. Chmielewskiego w 1988 r.
Bieg główny na 100 okrążeń toru.

1988/89 Tworzone są klasy sportowe w szkołach podstawowych, ale nie udaje się tego przedłużyć na szkoły średnie. Na tym tle występują przerwy w cyklu rozwojowym zawodników, niemniej jednak najlepsi i najtwardsi pną się do góry. Klasę mistrzowską posiada historyczna dziś czwórka najlepszych łyżwiarzy PILICY, a jednocześnie kraju: Paweł Abratkiewicz, Andrzej Józwik, Marek Łakomski i Jaromir Radke. Pięciu zawodników PILICY posiada klasę I.
Postępy, oprócz T. Radkego, czyni junior P. Abratkiewicz, który na Mistrzostwach Świata juniorów w Kijowie zdobywa brązowy medal na 500 m, a w Mistrzostwach Polski zdobywa złoto. Seniorzy: J. Radke i A. 3ózwik stają na podium Mistrzostw Polski seniorów: 5000 m - złoto dla J. Radke, a na 10000 rn - dla A. Józwika. W Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy J. Radke jest na 10 pozycji na 10 km.

1989/90 Mistrzostwa Polski seniorów odbywają się „pod kontrolą" zawodników PILICY. Złote medale zdobywają: P. Abratkiewicz na 1500 m, J. Radke na 5000 m i A Józwik na 10000 m.
Występy międzynarodowe dają J. Radkemu 14 miejsce w mistrzostwach Europy w wieloboju i 7 miejsce na 10 km. P. Abratkiewiez jest piąty w Pucharze Świata na 1000 m.
W rankingu PZŁS najlepszym łyżwiarzem kraju jest Jaromir Radke, a PILICA pierwszym klubem łyżwiarstwa męskiego.

1990/9I Jaromir Radke, odbywając służbę wojskową, zdobywa medale dla LEGII Warszawa, ale w Mistrzostwach Polski seniorów dzieli się sukcesami z P. Abratkiewiczem, który specjalizuje się w sprintach i jest nr 1 w Polsce w wieloboju sprinterskim.
Słabnie zaplecze juniorskie, które jest bez sukcesów. Cieszą natomiast postępy dziewcząt, które zaczynają sięgać po medale młodziczek. Talentem jest ambitna zawodniczka i pilna uczennica Aneta Ronek, która zostaje mistrzynią Polski młodziczek.

1991/92 W Mistrzostwach Polski juniorek młodszych A. Ronek zdobywa „cały worek" złotych medali - 5!, a Ewa Chachuła - 4 srebrne. Startując wśród seniorek Aneta Ronek zdobywa brąz w wieloboju sprinterskim - pierwszy medal od ery Stanisławy Pietruszczak. Wśród seniorów do pool'u medalistów PILICY tamtego okresu dochodzi Jarosław Ogórek. W Mistrzostwach Polski zajmuje on III miejsce na 5 i 10 km i II miejsce w wieloboju .
Wśród młodzieży pojawiają się kolejne talenty: Iwona Żarczyńska - złota medalistka Mistrzostw Polski i Agnieszka Magiera - srebrna medalistka.
W tym olimpijskim sezonie sekcja łyżwiarska PILICY jest na II pozycji w kraju: w punktacji kobiet i mężczyzn, a tomaszowski OZŁS na I pozycji.

1992/93 Sezon przynosi pełnię sukcesów, na które pracowano od początku istnienia sekcji. Najlepszy w historii zespół trenerski: Bogdan Drozdowski, Jolanta Kmiecik, Bogumiła Jędrzejczyk, Jadwiga Łaska, Jan Galiński, Krzysztof Janik, Wieslaw Kmiecik, Marek Łakomski i Marek Szymański zdobywa wraz z zawodniczkami i zawodnikami: Anetą Ronek, Agnieszką Magierą, Iwoną Żarczyńską, Pawłem Abratkiewiczem, Gerardem Borkowskim, Andrzejem Józwikiem, Waldemareru Oleksiakiem, Bartłomiejem Piotrowskim, Jarosławem Ogórkiem i Jaromirem Radke wszystko, co było do zdobycia i sięga dla klubu PILICA po miano NAJLEPSZEGO KLUBU ŁYŻWIARSKIEGO W POLSCE. Takiego sukcesu nie zanotowano w historii klubu wcześniej.
W Mistrzostwach Polski seniorów osiągnięto w tym sezonie następujące rezultaty:
500 m I miejsce P. Abratkiewicz
1000 m I miejsce P. Abratkiewicz
1500 m II miejsce P. Abratkiewicz
III miejsce J. Radke
Wielobój sprint. I miejsce P. Abratkiewicz
5000 m I miejsce J. Radke
10000 m I miejsce J. Radke
wielobój I miejsce J. Radke
Puchar Polski I miejsce J. Radke
Aneta Ronek była wśród seniorek trzeci a w kraju, a wśród juniorek dominowała,
zdobywając 5 złotych medali. Tuż za koleżanką podążała Agnieszka Magiera;
w Mistrzostwach Polski zdobyła ona 5 srebrnych medali. W klasyfikacji PUCHARU
ŚWIATA Jaromir Radke był 6. Na 5000 m. 

Powiększ
1992/93
Sylwia Juszczak
Powiększ
1994 Inzel - Agnieszka Magiera

1993/1994 W tym sezonie odbywa się nietypowa, bo w dwa lata po ostatniej, Olimpiada
w norweskiej miejscowości Lillehammer. Mamy na niej trzeciego olimpijczyka
w łyżwiarstwie, Jaromira Radke z szansami na medal olimpijski na 5000 m. Relację TV z krytego toru w Lillehammer oglądamy w najwyższym napięciu. Walka jest zacięta, ale J. Radke kończy swój koronny dystans 5000 m na 7 pozycji, a na 10000 m jest 5-ty.
W Mistrzostwach Europy zdobywa jednak srebrny medal na 5000 m i brązowy na 10000 m oraz brązowy medal na 5000 m w Mistrzostwach Świata.
Takich wyników nie osiągnął dotychczas żaden Polak w historii polskiego łyżwiarstwa i nie wiadomo jak długo przyjdzie czekać na powtórzenie podobnych rezultatów.
Oprócz talentu zawodnika była też w tych sukcesach wiedza, intuicja i siła woli trenera WIESŁAWA KMIECIKA, który zbiera owoce swojej pracy w Tomaszowie Maz. Miasto i klub mogą być dumne, że użyczyły miejsca i warunków rozwoju tej parze trenerskiej, gdyż również praca jego żony Jolanty Kmiecik owocuje sukcesami dziewcząt, na które czekaliśmy od lat. Tę parę dzielnie wspierali inni trenerzy - w tym wychowankowie KS PILICA: Marek Łakomski i Marek Szymański. Mimo niewspółmiernych do efektów pracy gratyfikacji finansowych, praca tego zespołu dała pasmo sukcesów.
Oprócz sukcesów międzynarodowych, które były wyjątkowo liczne, w kraju zdobywano wysokie pozycje we wszystkich kategoriach wiekowych chłopców i dziewcząt.
- Mistrzostwa Polski młodziczek - złoty medal Sylwii Juszczak
- Mistrzostwa Polski juniorek młodszych - zaczyna się era Agnieszki Magiery, która zdobywa cztery złote i jeden srebrny medal
- Iwona Żarczyńska - jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe medale
- Juniorzy młodsi też są obecni na podium Mistrzostw Polski: B. Piotrowski zdobywa jeden srebrny i trzy brązowe medale, Robert Lenarcik - jeden medal brązowy, a G. Borkowski - jeden medal srebrny i jeden brązowy.
- W Mistrzostwach Polski seniorek i seniorów:
Agnieszka Magiera: 1000 m - III miejsce, 1500 m - III miejsce a na 3000 m - złoty medal
Aneta Ronek - wielobój sprinterski - III miejsce Iwona Żarczyńska - 500 m - II miejsce
Jaromir Radke - 5000 i 10000 m - złoto
- Mistrzostwa Polski juniorek: Aneta Ronek - 5 złotych medali (do których już wszyscy przywykli...), ale pojawia się nowy talent - Bogumiła Bylinka, która zdobywa 5 srebrnych medali.
KLUB SPORTOWY PILICA jest bezdyskusyjnie najlepszym łyżwiarskim w Polsce.
klubem

Powiększ
Mistrzostwa Europy Hamar 1994 Mistrz Świata - Falko Zandstra pokonany przez J. Radke - II miejsce

Powiększ
Mistrzostwa Europy Hamar 1994 - medaliści na 10.000 m od lewej - Keil Storelid, Johan Olaf Koss, Jaromir Radke

Powiększ
Reprezentant Polski
na Olimpiadę
w Lillehammer 1994 r. Jaromir Radke

Powiększ
Igrzyska Olimpijskie w Lillehammar 1994 - trener Wiesław Kmiecik podczas biegu na 10.000 m Jaromira Radke - V miejsce

1994/95 Sukcesy czołówki łyżwiarskiej nie powodują jednak rozrostu zaplecza łyżwiarskiego. Lista ćwiczących jest ciągle zbyt mała (wynosi ca 100 osób), aby gwarantować ciągłość szkolenia i sukcesów. Klub, mimo widocznych na cały kraj sukcesów, nie może zwiększyć ani zintensyfikować szkolenia, gdyż sukcesy wcale nie przekładały się na zwiększenie i koncentrację środków finansowych na tomaszowskie łyżwiarstwo. Rozmowy o finansach na szkolenie, sprzęt i rozwój bazy są upokarzające dla obydwu stron: Zarządu Klubu i trenerów i instruktorów. Przy olbrzymich środkach przepływających w polskim sporcie (ale nie w PILICY') jest to zjawisko nienormalne.
Próby tworzenia modelu szkolenia w oparciu o młodzież szkolną ciągle nie dają się skoordynować. Mimo to są ponawiane. W systemie centralnym makroregiony i województwa, oprócz okręgów, tworzą dość czytelną strukturę, ale nie daje się zrobić z Tomaszowa miasta całkowicie łyżwiarskiego tak, jak nie udało się tego zrobić w odniesieniu do siatkówki, mimo talentów E. Skorka ezy W. Gawłowskiego. Nowością są Uczniowskie Kluby Sportowe, nakładające się na strukturę klubową.
Dobra passa czołowych zawodniczek i zawodników trwa jednak nadal; Agnieszka Magiera w Mistrzostwach Polski seniorek na dystansach zdobywa 5 złotych medali a J. Radke - 3 złote. W sprincie MP A. Magiera jest druga a B. Bylinka trzecia. W Mistrzostwach Polski juniorów w wieloboju I miejsce - A. Ronek, II miejsce J. Żarczyńska, III miejsce - B. Bylinka. Takich juniorek nie miał w Polsce w tamtych latach żaden inny klub.

Powiększ
Od lewej: B. Bylinka, I. Żarczyńska, S. Juszczak, A. Magiera, A. Ronek

1995/96 Sekcja utrzymuje I miejsce w Polsce w rankingu PZŁS. A. Magiera, A. Ronek i J. Radke należą do najlepszych we wszystkich mistrzostwach Polski. W Ogótnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży Sylwia Juszczak zdobywa trzecie miejsce, a w kategorii młodzików Mariusz Tawlowicz - trzecią pozycję. W Mistrzostwach Europy J. Radke zajmuje 10. miejsce na 5000 m i jest 17. w wieloboju.

Powiększ
Spotkanie opłatkowe w Klubie w Wigilię 1995 r.
Od lewej: K. Pawłowski, R. Jędrychowicz, M. Łakomski, J. Radke, B. Bylinka, Ż. Kopacz, A. Ronek, A. Magiera, J. Żarczyńska
i M. Cłapa

1996/97 Ponownie I miejsce klubu w rankingu PZŁS. Do czołówki dziewcząt dołącza kolejna utalentowana zawodniczka Monika Cłapa, która zdobywa klasę mistrzowską wraz z S. Juszczak, A. Magierą i A. Ronek. Wśród mężczyzn wraca na tor i do formy P. Abratkiewicz, mimo wcześniejszych kłopotów zdrowotnych, a J. Radke nadal jest w kraju nie do pokonania na 5 i 10 km.
Dominują jednak dziewczęta. W Mistrzostwach Polski na dystansach zdobywają 14 medali na 15 możliwych do zdobycia! Podział jest następujący: Agnieszka Magiera - 5 złotych, Aneta Ronek - 2 srebrne i 3 brązowe, Sylwia Juszczak - 1 srebrny i 2
brązowe oraz Monika Cłapa - 1 srebrny.
Puchar Polski kobiet: l. A. Ronek, 2. S. Juszczak, 3. M. Cłapa.
W mistrzostwach Europy startuje Agnieszka Magiera, zajmując 15. miejsce,
a J. Radke jest 12. na 5000 m.
W Mistrzostwach Świata nasza drużyna jest bez sukcesów, ale startowało czterech zawodników: P. Abratkiewicz, J. Radke, A. Magiera i S. Juszczak.

Powiększ
Mistrzostwa Polski Seniorów - Sanok 1996/97 A. Magiera
Powiększ
Nordic Junior Games - Warszawa - 1996 r. S. Juszczak
Powiększ
Aneta Ronek - Mistrzyni Polski seniorek
Powiększ
Prezes PZŁS Kazimierz Kowalczyk (z prawej) wręcza Hieronimowi Małkowi dyplom za I miejsce w rankingu klubowym w Polsce dla K.S. PILICA za rok 1997. W środku Jan Śnioszek.

1997/98 Zespół nie oddaje I miejsca w Polsce od pięciu sezonów. Jest to rok olimpijski, a nasz as atutowy Paweł Abratkiewicz startuje w Nagano, wypadając nieco poniżej oczekiwań: 22. miejsce na 500 m i 26. miejsce na 1000 m. Jest on kolejnym, czwartym olimpijczykiem w KS PILICA w łyżwiarstwie. W Mistrzostwach Świata na dystansach jest dużo lepiej, Paweł zdobywa 9. miejsce na 500 m i 15. miejsce na 1000 m, ustanawiając rekordy Polski. Do tej kolekcji Paweł, mający w prasie przydomek „Abraś", dorzuca mistrzostwa Polski na 500, 1000 m i w wieloboju sprinterskim.
Wśród dziewcząt, po wycofaniu się z czynnego życia sportowego duetu A. Magiera i A. Ronek, nie ma zdecydowanej liderki, a medale zdobywają: M. Cłapa, S. Juszczak, A. Stawińska, M. Szymczyk, M. Bylinka, a wśród chłopców postępy robi R. Lenarcik i Skoneczny.
Łyżwiarhi i łyżwiarze PILICY, po zakończeniu każdego sezonu, są na wysokich pozycjach w konkursach na dziesięciu najlepszych sportowców miasta i województwa piotrkowskiego.

Powiększ
Trenuje Kadra narodowa Polski.
Tor łyżwiarski w Tomaszowie Maz.
Powiększ
Insbruck - Puchar Świata - Jaromir Radke

1998/99 - sekcja zakończyła zwycięstwem w rankingu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego z dorobkiem 5590 punktów .

W minionym sezonie najlepszymi zawodnikami Klubu byli :
- Paweł Abratkiewicz - klasa Sportowa „ MM” , 12 miejsce w wieloboju na Mist. Świata w sprincie oraz 5 miejsce na 500m i 6 miejsce na 1000m w jednym z biegów podczas Pucharów Świata . Mistrz Polski na 500 i 1000 metrów oraz w wieloboju sprinterskim .
- Jaromir Radke - klasa Sportowa „M” , 14 miejsce na 10.000 metrów w M Ś na dystansach . Brał udział w Pucharach Świata i Mistrzostwach Europy . Mistrz Polski na 5000 i 10.000 metrów .
- Mariusz Tawłowicz - klasa sportowa „M” , zdobywca 4 medali podczas Mistrzostw Polski Juniorów : 500m – złoty , 1500m,3000m i wielobój - brązowy .
- Monika Cłapa - klasa sportowa „M” - w Mistrzostwach Polski Seniorów zdobyła : srebro na 5000m i brąz na 1500m oraz srebro na 1500m w Mistrzostwach Polski Juniorów
- Anna Stawińska – klas sportowa „M” - w Mistrzostwach Polski Juniorów zdobyła : srebrny medal na 500 i 1000 metrów oraz brąz w wieloboju .
- Marta Szymczak - klasa sportowa I - w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobyła :  medal srebrny na 1000m i w wieloboju oraz brąz na 500 i 1500 metrów .
- Arkadiusz Skoneczny – klasa sportowa I - w Mistrzostwach Polski Juniorów zdobył brązowy medal na 5000 metrów .
- Robert Lenarcik - klasa sportowa „M” - zdobył Puchar Polski na 500 metrów i był 4 w wieloboju podczas Mistrzostw Polski Seniorów w sprincie .
- Małgorzata Bylinka – klasa sportowa „M” - zdobyła Puchar Polski na 3000 metrów .
W młodzikach mamy regres , natomiast w zawodach medale zdobyli : w 10-cio latkach – Monika Reszka brąz ; w 11-sto latkach - Paulina Juda złoto oraz 13-to latkach - Tomasz Rosiak brązowy medal

Zawodników do sezonu przygotowywali : Wiesław Kmiecik , Jolanta Kmiecik ,
Marek Łakomski , Rafał Ślusarski , Jadwiga Łaska i Dagmara Reszka
.

Powiększ
Powiększ
Paweł Abratkiewicz - reprezentant Polski na Igrzyska Olimpijskie w Nagano - 1998 r. Heerenveen - Mistrz Świata
Paweł Abratkiewicz


1999/2000
- to przełomu wieków ale nasza sekcja łyżwiarstwa szybkiego nadal najlepsza w rankingu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego z dorobkiem 5840 pkt 

Mimo solidnych treningów i dużych wyrzeczeń , Jaromir Radke daje się wyprzedzać konkurentom , gdyż w najważniejszych zawodach sezonu prześladują go kontuzje . Natomiast imponuje siłą woli, sportowym trybem życia i dużą inteligencją Paweł Abratkiewicz . Mimo wielu lat startów awansował do grona 12 najlepszych sprinterów na świecie na „królewskim” dystansie 500 metrów i nie gorzej wypadł na 1000 metrów . W Polsce nie ma sobie równych a jego popisy podczas Mistrzostw Polski w sprincie w Tomaszowie Maz. , były pełne emocji , złotych medali i rekordów toru . Na Mistrzostwach Świata w Nagano Jaromir Radke zajął na 10.000 metrów -14 miejsce a Paweł Abratkiewicz był - 12 na 500m i 18 na 1000 metrów . 

W Mistrzostwach Polski Seniorów poza Pawłem medale zdobywali :
- Monika Cłapa - złoty na 3000 i 5000 metrów oraz srebrny na 1000 metrów .
- Jaromir Radke - złoty na 10.000m , srebrny na 5000m i brązowy na 1500 metrów.
Z Mistrzostw Polski Juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sanoku przywiózł medale Arkadiusz Skoneczny - 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy.
Wśród młodzików w „Srebrnej łyżwie „ zwyciężyła Karolina Ksyt a Tomasz Rosiak zdobył brązowy medal . Kadrę trenerką stanowili :Wiesław Kmiecik , Marek Łakomski , Jolanta Kmiecik , Rafał Ślusarski i Jadwiga Łaska.

Powiększ
2000 r. Mistrostwa Polski w wieloboju sprinterskim.
Od lewej: Tomasz Świst, Paweł Abratkiewicz, Rafał Gąsior

2000/2001 to kolejny rok dominacji sekcji łyżwiarstwa szybkiego w rankingu PZŁS z 5647 pkt. na koncie . Za nami uplasowali się: SNPPT Zakopane – 4385 pkt. i „Górnik” Sanok – 2726 pkt . Najlepsi nasi zawodnicy: Paweł Abratkiewicz , Jaromir Radke i Monika Cłapa walczyli o paszporty olimpijskie. Najlepiej prezentował się Paweł Abratkiewicz , który za zgodą Klubu i PZŁS przygotowywał się do sezonu i startuje w holenderskiej grupie zawodowej „ DSB BANK „.

Powiększ

W Mistrzostwach Świata w wieloboju sprinterskim oraz Mistrzostwach Świata na dystansach Paweł i Jarek potwierdzili przynależność do czołówki światowej . Paweł był na 13 miejscu na 500m , natomiast Jaromir zajął 14 miejsce na 10.000m . W Mistrzostwach Świata Juniorów reprezentowała nas Karolina Ksyt.
Najważniejszymi zawodami na torze „Pilica” były Mistrzostwa Polski w sprincie i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.

Powiększ
Wniesienie flagi Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Powiększ
Wciągnięcie flagi Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Powiększ
Raport z gotowości do otwarcia VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży składa senatorowi Jerzemu Adamskiemu
dyr. KS Pilica Jan Śnioszek
Powiększ
W roli gospodarza
VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży  powitał wszystkich senator RP Jerzy Adamski
Powiększ
Ślubowanie na
VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży  - Matuszewska RKS Marymont Warszawa
Powiększ
VII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - prezentacja delegacji województw
Powiększ
Przemawia wiceprezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu Pan Zbigniew Wróblewski
Powiększ
Łyżwiarka KS Pilica Iwona Kmiecik zaprezentowała piękne piosenki w programie artystycznym
Powiększ
Powiększ
Zaproszeni goście VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 
Powiększ
Tor w Tomaszowie Mazowieckim
Powiększ
Bieg drużynowy na VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
Powiększ
Bieg drużynowy na VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
Powiększ
Medaliści biegu w wieloboju na VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - V miejsce Tomasz Rosiak KS Pilica Tomaszów Maz.
Powiększ
Medalistki biegu drużynowego dziewcząt
I miejsce RKS Marymont Warszawa
II miejsce KS Pilica Tomaszów Mazowiecki
III miejsce Cuprum Lubin
Powiększ
 
Powiększ
Turniej działaczy wygrał Hieronim Małek przed Markiem Drwięga i Janem Trzebunią
Powiększ
Wszyscy uczestnicy turnieju działaczy VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
Powiększ
Medaliści VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z KS Pilica i ich opiekunowie
Powiększ
Trener KS Pilica Marek Łakomski w dyskusji z przedstawicielem Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu Panem Mirosławem Pikierskim
Powiększ
Zakończenie VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Tomasz Kumek

W Mistrzostwach Polski Seniorów medale dla naszego klubu zdobyli:
Paweł Abratkiewicz:    złoto - 500 m, 1000 m, wieloboju
                                    srebro - 1500 m
Monika Cłapa:              złoto - 3000 m, wielobój sprinterski
                                     srebro - 1500 m
                                     brąz - 1000 m, 5000 m, wielobój
Jaromir Radke:            srebro - 5000 m, 10.000 m
Arkadiusz Skoneczny: brąz - wielobój
Anna Stawińska:          brąz - wielobój sprinterski
Puchar Polski zdobyli: Anna Stawińska na 1500 m i punktacji łącznej
                                Robert Lenarcik na 1000 m

Powiększ
Powiększ
 Mistrzostwa Polski w sprincie
- Tomaszów Mazowiecki 2001
1. Paweł Abratkiewicz - KS Pilica
Mistrzostwa Polski w sprincie
- Tomaszów Mazowiecki 2001
1. Paweł Abratkiewicz - KS Pilica 2. Arkadiusz Skoneczny - KS Pilica
3. Robert Lenarcik - KS Pilica
Powiększ
Mistrzostwa Polski w sprincie
- Tomaszów Mazowiecki 2001

1. Monika Cłapa - KS Pilica
2. Anna Stawińska - KS Pilica
3. Anna Stawińska - KS Pilica
5. Karolina Ksyt - KS Pilica
6. Marta Szymczak - KS Pilica

Powiększ
Mistrzostwa Polski w sprincie
- Tomaszów Mazowiecki 2001
Na pierwszym planie startuje Małgorzata Bylinka KS Pilica


Powiększ
Powiększ
Mistrzostwa Polski w sprincie
- Tomaszów Mazowiecki 2001
Medaliści KS Pilica: Anna Stawńska, Paweł Abratkiewicz, Monika Cłapa

Powiększ
Mistrzostwa Polski seniorów
- Tomaszów Mazowiecki 2001

Działacze KS Pilica: Jan Bawarski, Jerzy Głogowski, Hieronim Małek i sędzia Jan Krata.
   

Mistrzem Polski młodzieżowców został Arkadiusz Skoneczny, a Monika Cłapa zdobyła brązowy medal.

Powiększ
Arkadiusz Skoneczny
Mistrz Polski Młodzieżowców w Warszawie

W Mistrzostwach Polski Juniorów medale zdobyli:
Małgorzata Bylinka - trzy srebrne i jeden brązowy
Marta Szymczak - dwa srebrne i jeden brązowy
Najlepszą juniorką młodszą okazała się Karolina Ksyt - 5 złotych medali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz srebro w sztafecie wspólnie z Iwoną Kmiecik i Kamilą Bylinką. W VII Ogólnopolskich Zawodach Dzieci najlepszą naszą zawodniczką była Iga Łakomska.
Rekordy Polski Seniorów w trakcie sezonu poprawiali:
Paweł Abratkiewicz - 1000 m - 1.09,87 - 11.03.2001 Salt Lake City
                                   wielobój sprinterski - 141,530 - 18.03.2001 Calgary
Jaromir Radke -         5000 m - 6.35,22 - 19.11.2000 Berlin
Zawodników do sezonu przygotowywali i prowadzili w trakcie zawodów:
Wiesław Kmiecik, Jolanta Kmiecik, Marek Łakomski, Rafał Ślusarski, Jadwiga Łaska.

Sezon 2001/2002 to oczywiście Igrzyska Olimpijskie - najważniejsze zawody dla każdego sportowca. Dotychczas, spośród naszych wychowanków w Igrzyskach Olimpijskich uczestniczyli : Jan Józwik – Lake Plecid ‘ 80 , Stanisława Pietruszczak – Insbruck ‘ 76 , Jaromir Radke - Albertville ‘ 92 i Lillehammar ‘ 94 , Paweł Abratkiewicz – Albertville ‘ 92 , Nagano ‘ 98, Salt Lake City ‘ 2002 oraz trener Wiesław Kmiecik w Albertville i Lellehammar. W letnich Igrzyskach Olimpijskich uczestniczyli : Jan Szczepański – złoty medalista w boksie i Maria Ciach – Michalak w lekkoatletyce.

Sekcja łyżwiarstwa szybkiego po raz 11 z rzędu wygrała ranking PZŁS z dorobkiem 4385 kpt. - choć w naszym mieście brak toru z powodu awarii części technologicznej obiektu . Wysiłki władz samorządowych miasta w sprawie remontu i modernizacji toru są duże a łyżwiarze bardzo liczą że sezon 2002/2003 będą kontynuować na obiekcie OSIR w Tomaszowie Maz. przy ul. Strzeleckiej 24/26 .
Nasz Klub na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City reprezentował Paweł Abratkiewicz . Startując w biegach na dystansie 500m zajął 16 miejsce a na 1000m był 29 . Na Mistrzostwa Świata w sprincie w Hammar Paweł zajął 12 i 16 miejsce na 500m i był 24 i 25 na 1000m.
W Mistrzostwach Europy w Erfurcie Monika Cłapa zajęła 20 miejsce na 3000m, i była 21 na 1500m a 24 na 500m . 
W Mistrzostwach Świata Juniorów Karolina Ksyt najlepiej startowała na 1500m – 23 miejsce oraz w biegu drużynowym 6 miejsce . Lepiej powiodło jej się w Spaarkasse Tropy – w Collalbo, gdzie wygrała 500m , 1000m i wielobój.
Brązowy medal w Nordic Neosenior Games w Norwegii zdobyła Anna Stawińska.

Powiększ
Anna Stawińska

W Mistrzostwach Polski Seniorów medale zdobyli :
- Paweł Abratkiewicz - 500m – złoto , 1000m – srebro
- Monika Cłapa - 1000m – złoto , 1500m,3000m,5000m i wielobój – srebro oraz na 
500m - brąz .
- Karolina Ksyt - wielobój sprinterski - złoto 
- Jaromir Radke - 5000m i 10.000m - srebro , wielobój - brąz 
- Arkadiusz Skoneczny - 1500m – srebro i wielobój sprinterski - brąz
- Anna Stawińska - 1500m , 5000m , wielobój sprinterski i wielobój - brąz
W Mistrzostwach Polski Młodzieżowców medale zdobyli :
- Arkadiusz Skoneczny - 5000m , 10.000m , 1500m - złoty, 1000m – srebrny, 500m – brąz
- Monika Cłapa - 1000m – złoto , 1500m,3000m,5000m – srebro , 500m – brąz .
- Anna Stawińska - 1500m,3000m,5000m – brąz
Z Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Warszawie przywieźliśmy 11 medali , które zdobyli następujący zawodnicy : 
- Karolina Ksyt - 500m,1000m,1500m,3000m,wielobój - złote medale , bieg druż. – brąz
- Tomasz Rosiak - 500m – srebro , bieg drużynowy – brąz
- Iwona Kmiecik - 1500m,3000m i wielobój - brąz 
Ponadto w biegach drużynowych startowali : Joanna Stępień i Anita Dębiec oraz Daniel Domański i Daniel Plewiński .
W Mistrzostwach Polski Młodzików „ Srebrna łyżwa „ - złoty medal na 1000m zdobyła Kamila Danaj a brąz w wieloboju Rafał Białkowski
W Ogólnopolskich Zawodach Dzieci prym wiedli uczniowie Zespołu Szkół nr 6 .
Puchar Polski zdobyli :
- Arkadiusz Skoneczny na 1500 i 3000 metrów
- Anna Stawińska na 3000 metrów
- Monika Cłapa na 1000 metrów 
- Małgorzata Bylinka na 1500 metrów
W Ogólnopolskich Zawodach Klasyfikacyjnych zwyciężyła Joanna Stępień.
Zawodników do sezonu przygotowywali trenerzy i instruktorzy: Wiesław Kmiecik, Marek Łakomski, Jolanta Kmiecik , Rafał Ślusarski , Jadwiga Łaska

W materiałach sprawozdawczych na Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze PZŁS czytamy „ Udział zawodników poszczególnych klubów w zawodach mistrzowskich obrazują niżej zamieszczone tabele. Analiza tych tabel wskazuje , że najwszechstronniej pracującym klubem jest nadal KS „Pilica „ z Tomaszowa Mazowieckiego. Klub ten jako jedyny we wszystkich zawodach ma swoich przedstawicieli.

Zakończenie sezonu 2001/2002 sekcji łyżwiarstwa szybkiego

Powiększ
Prezes KS "Pilica" Mieczysław Fijarczyk
Powiększ
 
Powiększ
 
Powiększ
Powiększ



Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w łyżwiarstwie szybkim - Warszawa - Tor "Stegny" 21-22.12.2002 r.

Powiększ
Powiększ
Powiększ
Medale pod choinkę Poczet flagowy:
Jaromir Radke - KS Pilica
Paweł Zygmunt
Witold Mazur
Paweł Abratkiewicz
złoto na 500 i 1000 m

Zawodnicy naszego klubu zdobyli 17 medali, w tym 9 seniorzy. Najlepszym naszym zawodnikiem był PAWEŁ ABRATKIEWICZ - "krół sprintu" - złoto na 500 i 1000 m.
Medale dla naszych barw zdobyli:

Mistrzostwa Polski Seniorów
Paweł Abratkiewicz - 2 razy złoto 500 i 1000 m
Karolina Ksyt - 3 razy srebro 500, 1000, 1500 m.
Arkadiusz Skoneczny - srebro na 1500 m.
Monika Cłapa - srebro na 3000 m.
Jaromir Radke - brąz na 5000 m.
Anna Stawińska - brąz na 500 m.

Mistrzostwa Polski Młodzieżowców
Arkadiusz Skoneczny - 2 razy złoto 1500 i 5000 m.
Monika Cłapa - 2 razy srebro 1500 i 3000 m.
Anna Stawińska - 2 razy srebro 500 i 1000 m.
Małgorzata Bylinka - brąz na 500 m

Wyniki szczegółowe naszych zawodników w Mistrzostwach Polski seniorów

Kobiety - 500 m.
2. Karolina Ksyt (suma drugiego biegu) 87,47
3. Anna Stawińska 89,16
4. Małgorzata Bylinka 89,34
22. Aleksandra Gawrońska 97,35 (startowało 26 zawodniczek)

          - 1000 m.
2. Karolina Ksyt 1.28,78
4. Anna Stawińska 1.30,05
10. Małgorzata Bylinka 1.32,89
11. Iwona Kmiecik 1.33,26
19. Kamila Bylinka 1.36,40
25. Paulina Juda 1.40,12
28. Anita Dębiec 1.41,07
29. Joanna Stępień 1.41.54
32. Gawrońska Aleksandra 1.44,17 (startowały 33 zawodniczki)

          - 1500 m.
2. Karolina Ksyt 2.16,31
4. Monika Cłapa 2.17,51
6. Anna Stawińska 2.19,04
8. Małgorzata Bylinka 2.20,47
11. Iwona Kmiecik 2.24,13
13. Kamila Bylinka 2.24,32
16 Kamila Danaj 2.26,51
24. Anita Dębiec 2.34,24
26. Paulina Juda 2.37,59
28. Stępień Joanna 2.39,74 (startowało 30 zawodniczek)

         - 3000 m.
2. Monika Cłapa 4.44,99
4. Karolina Ksyt 4.47,83
5. Iwona Kmiecik 4.57,91
7. Anna Stawińska 4.59,18
9. Kamila Danaj 5.02,60
10. Małgorzata Bylinka 5.03,23
14. Kamila Bylinka 5.10,71
19. Anita Dębiec 5.28,84
21. Joanna Stępień 5.30,99 (startowały 22 zawodniczki)

Mężczyźni - 500 m.
1. Paweł Abratkiewicz (suma drugiego biegu) 74,74
11. Tomasz Rosiak 81,11
20. Arkadiusz Heleniak 83,82 (startowało 44 zawodników)

                - 1000 m.
1. Paweł Abratkiewicz  1.14,59
8. Arkadiusz Skoneczny 1.19,21
16. Tomasz Rosiak 1.23.89
20. Przemysław Andryszkiewicz 1.25,40
24. Arkadiusz Heleniak 1.26,49 (startowało 42 zawodników)

                - 1500 m.
2. Arkadiusz Skoneczny 1.59,07
5. Jaromir Radke 2.01.76
17. Tomasz Rosiak 2.10,46
35 Rafał Chmielewski 2.27,31 (startowało 35 zawodników)

               - 5000 m.
3. Jaromir Radke  7.14,99
6. Arkadiusz Skoneczny 7.33.59
16. Przemysław Andryszkiewicz 8.12,51 (startowało 24 zawodników)

Podczas Mistrzostw Polski wręczono Puchar PZŁS za zwycięstwo w rankingu w sezonie 2001/2002
Powiększ
Prezes PZŁS Marian Węgrzynowski wręcza Puchar Dyr. KS "Pilica" Janowi Śnioszkowi
Powiększ
Jan Śnioszek - Dyr. KS "Pilica"
I miejsce w rankingu PZŁS

1. KS Pilica Tomaszów Maz. 6455 pkt
2. WTŁ Stegny Warszawa 3132 pkt
3. SNPTT 1907 Zakopane 2682 pkt
4. MKS MOS Milanówek 2484 pkt
5. MKS Cuprum Lubiń 2432 pkt
6. SKŁ Górnik Sanok 2331 pkt
-------
14. UKS "9" Tomaszów Maz. 618 pkt
24. UKS Victoria Tomaszów Maz. 34 pkt
24. UKS "1" Tomaszów Maz. 24 pkt

Powiększ
Powiększ
Powiększ
Paweł Abratkiewicz na starcie 500 m. Karolina Ksyt na starcie
500 m.
Arkadiusz Skoneczny przed biegiem na 5000 m
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Monika Cłapa srebro na 3000 m. Jaromir Radke przed startem po brązowy medal na 5000 m. Anna Stawińska na starcie 500 m.
Powiększ
Medaliści na 500 m.
od lewej: Rafał Gąsior - srebro, Paweł Abratkiewicz - złoto, Maciej Ustynowicz - brąz
Powiększ
Medalistki na 500 m.
od lewej: Karolina Ksyt - srebro, Katarzyna Wójcicka - złoto, Anna Stawińska - brąz
Powiększ
Arkadiusz Skoneczny przed startem na 1500 m.
Powiększ
Dyr. OSiR Krzysztof Janik w rozmowie z panią Urszulą Jankowską i Leszkiem Ułasiewiczem
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Kamila Bylinka Tomasz Rosiak na starcie do 500 m. Kamila Danaj

2002/2003 - rozpoczęliśmy z nadzieją , że będziemy mieli zmodernizowany tor łyżwiarski przy ul. Strzeleckiej 24/26 - dzięki Uchwale Rady Miejskiej na koniec swojej kadencji. Jak będzie naprawdę zobaczymy na walnym Zgromadzeniu w miesiącu marcu 2003 roku . Kolejny raz walczymy o zwycięstwo w rankingu PZŁS . Zmieniły się władze w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Prezesem wybrano Pana Mariana Węgrzynowskiego, a my w Zarządzie nie mamy swojego przedstawiciela , choć jesteśmy najlepszym klubem w Polsce . 

Pomimo braku toru w Tomaszowie Maz. do najważniejszych zawodów szlifujemy formę na „Stegnach” w Warszawie oraz „Niebieskich Źródłach” i zbiorniku wodnym na Białej Górze .
Medale w pierwszych w tym sezonie Mistrzostwach Polski Seniorów zdobyli :
- Paweł Abratkiewicz - złoto na 500 i 1000 metrów 
- Karolina Ksyt - srebro na 500 , 1000 i 1500 metrów
- Arkadiusz Skoneczny - srebro na 1500 metrów 
- Monika Cłapa - srebro na 3000 metrów
- Jaromir Radke - brąz na 5000 metrów
- Anna Stawińska - brąz na 500 metrów
W Młodzieżowych Mistrzostwach Polski medale zdobyli :
- Arkadiusz Skoneczny - złoto na 1500 i 5000 metrów 
- Monika Cłapa - srebro na 1500 i 3000 metrów
- Anna Stawińska - srebro na 500 i 1000 metrów
- Małgorzata Bylinka - brąz na 500 metrów

Uważamy , że w kolejnych zawodach mistrzowskich nasi zawodnicy sekcji łyżwiarstwa szybkiego znów staną na podium , dla chwały Klubu Sportowego „Pilica” i Tomaszowa Mazowieckiego . Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zawodnikom i ich trenerom za osiągnięte wyniki sportowe . Dziękujemy Radzie Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego za przyznane dotacje na szkolenie młodzieży i modernizację toru łyżwiarskiego . Dziękujemy sponsorom sekcji i indywidualnym - zawodników , rodzicom i nauczycielom za wyrozumiałość i wsparcie w ciężkich chwilach po treningach i zawodach mistrzowskich . Dziękujemy kibicom i sympatykom naszej sekcji oraz dziennikarzom za popularyzację tej pięknej zimowej dyscypliny sportowej .